Akıllı Ev Sistemi Nedir?

0

Akıllı ev kavramı uzun yıllardır hayatımızda olmakla birlikte, Türkiye’de son zamanlarda duyulmaya başlamıştır. Temelinde; güven, huzur, zaman ve konfor barındıran bir ev konseptinden oluşmaktadır. Kaba tabirle otomatik ev olarak da isimlendirilebilir. Akıllı ev sonradan da uygulanabilen bir sistemdir. Teknoloji ile donatılmış evlerin fiyatları da sıradan evlere kıyasla oldukça yüksektir. Lüks olarak kabul edilen akıllı evler şuan için tam anlamıyla hayatımıza girmiş değildir. Akıllı ev sistemini değerli kılan belli başlı nitelikler bulunmaktadır.

Güvenlik

Akıllı evler sıradan alarm sistemleri ile karşılaştırılmamalıdır. Ev sahiplerine tam güvenlik garantisi sunan bu evler, yalnızca hırsızlık değil daha geniş bir kavramı ifade etmektedir. Prizde unutulan ütünün elektriğinin kesilmesi en güzel örnektir.

Konfor

Bu sistemin en çekici yanı sunduğu sınırsız konfor hizmetidir. Size yalnızca evinize gelince ayaklarınızı uzatıp dinlenmek kalmaktadır.

Zaman

Otomasyon sisteminin işlemesi ile ev sahibinin müdahalesi azalmaktadır. Örneğin hava kararınca perdeler kendiliğinden kapanmaktadır. Işıkların açıp, kapanması ve buna benzer bir takım işlemler küçük de olsa zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Para

Akıllı ev sistemleri pahalı olmasına karşın uzun vadede ciddi tasarruflar sağlamaktadır. Faturalarda bir yıl içerisinde önemli azalmalar yaşanacaktır.

Eğlence

Evde bulunan eğlence sistemleri kendi içerisinde haberleşebilmektedir. Örneğin tv sesi ortam gürültüsü göz önünde bulundurularak kendiliğinden açılmaktadır. Salondaki kalabalık azaldıktan sonra televizyonun sesi otomatikman azaltılmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here