Alan Derinliği Nedir?

0

Fotoğrafçılıkta veya fotoğraf çekme konusunda en fazla merak edilen konulardan biri de alan derinliğinin ne anlama geldiği konusudur. Yazımızın da ana konusu olan alan derinliğinin ne anlama geldiği hakkında hemen bilgiler sunalım. İlk olarak alan derinliğinin genel tanımlamasını yapalım. Alan derinliği; Üzerinde odaklama işleminin gerçekleştirildiği nesne veya objenin bireyin resminin konumunun ön tarafında veya arka tarafında meydana gelen netlik sahasıdır.

Alan Derinliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alan derinliğinin genel tanımlamasını yaptıktan sonra şimdi de alan derinliği hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler sunalım. Alan derinliğini kontrol altına aldığınız takdirde resimlemek istediğiniz konu istediğiniz gibi ön planda çıkmayabilmektedir. Arka planı ise Flo işleminden geçirerek yine istediğiniz gibi yok edebilirsiniz. Anlatılmak istenen konunun daha argümanlı bir biçimde anlatılması olan alan derinliğinin kontrol altına alınması ise şu şekilde olmaktadır. Alan derinliğinin kontrol edilmesi için diyafram açıklığının ne kadar fazla açılabilmesi buna bağlı olarak Dof denilen alanın da o oranda etkilenmesi anlamına gelmektedir. Özetle alan derinliğinin kontrolü diyaframın mümkün olabildiğince açılması anlamına gelmektedir.

Alan Derinliğinin Önemi Nedir?

Fotoğraf çekme konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz en önemli argümanlardan biri de alan derinliğidir. Dolaysıyla resim çekme konusunda daha başarılı sonuçlar almak isterseniz alan derinliğini de çok iyi hesaplamanız gerekmektedir. Alan derinliği kaliteli bir fotoğraf çekiminde hayati bir öneme sahip olduğu gibi ayrıca kaliteli bir fotoğraf makinası için de önemli bir unsurdur. Dolaysıyla alan derinliği birçok bakıma oldukça önemli bir argümandır. Makalemizde çokça merak edilen konulardan alan derinliği konusu hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here