E devlet sisteminde yapabileceğiniz sorgulamalar

0

e-devlet kapısı, bugüne kadar Türk devletinin geliştirdiği en büyük bilgi işlem projesidir. Bugün itibariyle eğitim, sağlık, yargı, sosyal güvenlik, askerlik ve iletişim kurumları başta olmak üzere 250’nin üzerinde kamu kurumunun hizmetlerini elektronik ortamda 30 milyona yakın kullanıcıya tek bir noktadan sunulması mümkün olmuştur. Bir araya getirilen bütün hizmetler ihtiyaç olan bilgiye en kısa zamanda ve güvenli bir şekilde erişimi kolaylaştırır. 2008 yılında hizmete girdiği andan itibaren pek çok vatandaşın işlemlerini gerçekleştirdiği platform gelecekte eklenecek kurum ve hizmetlerle Türkiye’nin en büyük bilgi bankası olma yolunda ilerlemektedir.

İşlemlerin resmi kanaldan ve vatandaşları hukuken bağlayıcı olması nedeniyle güvenliğe büyük önem verilmektedir. E-devlet giriş işlemi her kullanıcının sadece kendisinin bildiği şifre ile yapılabilir. Bu şifre ilk olarak PTT şubelerinden alındığında sisteme giriş yapılarak kullanıcının yeni bir şifre belirlemesi istenir. Şifrenin güvenli olması vatandaşın sorumluluğundadır. Şifresini unutanlar postaneden küçük bir ücret karşılığında yeni geçici şifrelerini alabilirler. Şifre dışında elektronik bankacılık, çipli T.C. kimlik kartı veya e-imza ile e-devlet giriş yapılabilir.

e-devlet üzerinde en çok kullanılan hizmetlerden biri kuşkusuz SSK Sorgulama işlemleridir. Emekliler için emekli aylık bilgisi her ay hesaplarına yatacak maaşın kesintileri ile birlikte bilgisini vermektedir. Çalışanlar SQK tescil ve hizmet dökümü hizmetlerinden www.edevletssk.org sitemizden faydalanarak bilgilerine kolayca erişebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here