İndirme Hızının Yavaş Olmasının Sebepleri Nelerdir?

1

Bağlantı hızınız eğer çok yavaş ise bu sorun birçok etkene bağlı olarak gelişebilmektedir. Eğer böyle bir sıkıntı yaşamaktaysanız ağ bazında bazı noktalarda bazı problemler var demektir ve bu problemlerin çözülmesi gerekir. İlk yapmanız gereken hepinizin de bileceği gibi speedtest.net adresine bir uğramak olacaktır. Bu siteye girdikten sonra bağlantı test butonuna basın ve bir süre bekleyin. Sizin o anlık bağlantı hızınızı gösterecektir. Yine o an içerisinde herhangi bir yazılım indiriyorsanız veya arka planda bir şeyler oluyorsa ağ bazında mutlaka onları iptal etmelisiniz. Aksi takdirde olması gerekenden çok daha düşük bir bağlantı hızı gösterebilir.

Komşudaki İnterneti Kontrol Edin

Eğer bağlantı hızınızı test ettiğinizde olması gerekenden çok daha düşük bir hız gösteriyorsa bu sorunları çözmeye yönelik adımlar atabiliriz. Olması gerekenden düşük bir hız ne demektir? Servis Sağlayıcı’nızın size sunmuş olduğu limitten çok daha düşük bir hız görüyorsanız demektir. Eğer bağlantı hızınız düşükse yapabileceklerimize gelelim. Eğer bir ağı birden çok kişi kullanıyorsa yani komşulara bağlantı dağıtma olayı var ise böyle bir durumda mutlaka komşularınıza bir uğrayarak onların sistemlerini kontrol edin. Eğer sizle aynı ağda olan birkaç kişi veriler indiriyorsa, internetten film izliyorsa sizin bağlantı hızınızın yavaş olması haliyle çok normaldir. Eğer komşuya dağıtma olayı yok ise sisteminizde yüklü olan 3.parti yazılımlara bakın.

Sistemde Yüklü Olan Yazılımlar

Sistemde yüklü olan yazılımlarda arka plan içerisinde çeşitli güncellemelere gidebilirler ve bu güncellemeler sonucunda da bağlantı hızınız oldukça düşebilir. Arka planda güncelleme yapan uygulamalara örnek vermek gerekirse Skype, Chrome gibi uygulamalar her gün güncelleme kontrolünü 1 kez yaparlar eğer güncelleme var ise onu alırlar ve o an film izliyorsanız donmalar yaşayabilirsiniz. Bağlantı hızınız yavaşlar. Yine sisteminizde bir anti virüs yazılımı yüklü ise her gün veri tabanı kontrolü yapacaktır ve yeni virüsler çıkmış ise bu virüsleri tanıyabilmek için imzalarını indirecektir. Bu da oldukça uzun sürebilmektedir ve bu esnada da indirme hızınız, sörf hızınız düşebilir bu nedenle sakin olun ve birkaç dakika bekleyin. Güncelleme işlemi bitince her şey normale dönecektir. Eğer bütün bunlara rağmen başka bir sorun olduğunu düşünüyorsanız modeminizi kapatıp tekrar açın ve internetinizin gelmesini bekleyin. Sonra hız testinizi yine yapın eğer sorun hala devam ediyorsa İnternet Servis Sağlayıcı’nız ile mutlaka görüşün.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here