İnsana En Fazla Benzeyen Robot “Sophia”

0

Bugüne kadar birçok robot prototip yapıldı, birçok robotik proje geliştirildi. Her geliştirilen projede insana bir adım daha benzetilmeye çalışılan robotlarda gelinen en son nokta “Sophia”. Sophia konuşma esnasındaki olayları hafızasına alıyor, diyaloğa giriyor, konutuklarına göre yüz ifadelerini değiştiriyor. Aynı zamanda efsanevi Hollywood aktrisi Audrey Hepburn’e benziyor.

Hanson Robotics firması tarafından 1 yıl önce üzerinde çalışılmaya başlanan Sophia projesini tanıtıma açmıştı. 1 yılda inanılmaz gelişme sağlanan bu projede Sophia şuana kadarki en insansı robot olarak gösteriliyor. Diyaloglardaki doğaçlamayı internet bağlantısı yolu ile çeşitlendirmeye çalışan Sophia, aynı zamanda konuşmanın anlamına göre jest ve mimiklerde de bulunuyor.

Konunun gerektirdiği şekilde 60 farklı ifade şeklini yapabilen Sophia diyaloglardaki anları hafızasına alabilmekte fakat bunları yorumlayabilme özelliği taşımıyor. Sophia’nın tanıtıldığı basın toplantısında sorulara gayet kararlı bir tavırla cevaplar veren robot, bu tip bir robotik ve yapay zekanın geliştirilmesinin insanlığın yararına mı zararına mı olacağı sorusu üzerine dünyanın yararına olacağını ve insanlığa çok fayda sağlayacak bir olgu olduğunu düşünüyor. Mizah yeteneği de olan Sophia, bir insan gibi üniversite eğitimi görmek istediğini de söylüyor. Bütün bu diyaloglarda karşısındaki ile göz temasında bulunuyor. Sophia’nın bu gelişmişlik seviyesi akıllara Oscar ödüllerinde de boy gösteren ex machine filmini akıllara getiriyor. Yapay zekanın insanlık adına yararlı mı olacağı bilinmez ama bu konuda çok şaşırtıcı gelişmelerin yaşandığı bir gerçek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here