İphone MAC Adresi Nereden Görüntülenir?

0

İphone MAC Adresi Nereden Görüntülenir?

iphone-mac-ogrenmeİngilizce olarak “Media Access Control” cümlesinin kısaltılmış hali olan MAC, Türkçe çevirisinde “Ortam Erişim Yönetimi” anlamına gelmektedir. Telefonlarda bulunan IMEI (International Mobile Equipment Identity) numarasına benzer bir niteliği olan MAC adresi, her telefona özel olarak bulunan benzersiz 48 bit’lik bir numaradır.

İphone MAC Adresi Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefonların internete bağlanabilmesi için kullanılan ağ kartları üretim esnasında evrensel bir numara verilerek adlandırılır. Verilen bu numaralar parmak izleri gibi benzersiz ve tektir. Diğer telefonlardan kendi telefonunuzun ayrılmasını bu sayede de telefonun özelleşmesini sağlar.

 Telefonun ağ kartının kimliği olarak nitelendirilen MAC adresleri, internette gezilen siteye veya değişik ip adresleri kullanılmasına rağmen asla değişmez.

MAC adreslerinin kullanım yeri yerel ağ içi haberleşmedir. Aynı ağ içerisinde bulunan cihazlar, bu belirli olan MAC adresleri sayesinde birbirlerini bulur ve iletişim kurabilirler. Aynı zamanda MAC adresleri filtrelenebilir özelliktedir. Bu da ortak ağın içerisine girebilecek cihazların istenildiği şekilde sınırlandırılmasını sağlamaktadır.

İphone MAC Adresi Hangi Yolla Bulunabilir?

İphone telefonlarında MAC adresini bulabilmek için öncelikle telefon menüsünden Ayarlar kısmına gelmek gerekmektedir. Ayarlar sekmesindeki Genel klasörü içerisinde bulunan Hakkında kısmında yer alan Wifi adresi bölümü o cihaza ait MAC adresinin bilgilerini içermektedir.

Bu MAC adresi kullanılarak ağ kullanıcılarının bağlantılarına sınırlama getirilebilir ve dhcp protokolü kullanılarak Rezerve işlemi yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here