Kanseri Tespit Eden Saatler Üretilecek

0

Teknolojinin hızla gelişmeye başlamasıyla hayatımıza birçok yenilik ve kolaylık girmiştir. Teknolojik gelişmeler, mucitlerin önünü açmakta ve yeni buluşları hayatımıza kazandırmaktadır. Çok amaçlı teknolojik aletler ve amacını aşan niteliklere sahip ürünler günlük hayattaki yerini almaya başlamıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren ve bizlere büyük kolaylık sağlayan ürünlerin başında kamera ve ses kayıt cihazı niteliğinde kullanılan saatler gelmektedir. Saatler hayal gücünü zorlayan niteliklerle donatılmıştır. Örneğin kalp atışlarını kontrol edebilen saat gündeme gelmiştir. Bu durum kalp ritminin kontrol edilmesini ve kalp krizlerinin önceden tespit edilmesini amaçlamaktadır. İnsan aklını zorlasa da bilekten nabzı ölçmesi düşünüldüğünde  bu mümkümdür. Ancak teknolojinin son gündem maddesi oldukça tartışılmaktadır. Kanseri tespit edebilen saatlerin üretilmesi gündeme gelmiştir.

Açıklama Nokia CEO’su Rajeev Suri’den gelmiştir. Hemen görmek mümkün olmasa da yakın gelecekte kanseri tespit eden saatlerin üretilmesi beklenmektedir.

İnsanların yaşam standartlarını yükselten teknolojik gelişmeler, sağlık alanında da çığır açmaktadır. İnsanlığı tehdit eden hastalıkların başında gelen kanser, bu saatler sayesinde tespit edilerek vaktinde tedaviyi mümkün kılacak ve belki milyonlarca insanın hayatını kurtaracaktır. Akıllı saatlerin yanı sıra giyilebilir teknoloji, sağlık alanında en önemli yardımcılara dönüşebilir. Dünya Ekonomik Forum’da yapılan konuşmalarda minyatür tarayıcı niteliğindeki saatlerin, kanserli hücreleri tespit edebileceği belirtilmiştir. İnsan bedeninin taranması ile kanser gibi ölümcül hastalıklar aylar öncesinden tespit edilebilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here