Nano Teknoloji ile Işık Saçan Bitkiler Üretildi

0

Enerji denilince, tasarrufun önemi ortaya çıkmaktadır. Hızla artan dünya nüfusu, bir taraftan hızla tüketmektedir. Genel bazda bakmanın yanı sıra kişisel olarak da tasarruf hayati derecede önem taşımaktadır. Özellikle elektrik enerjisinden tasarruf aylık giderler üzerinde ciddi derecede etkili olmaktadır. Ancak mecburen kullanmak zorunda olduğumuz elektrikten tasarruf yapmak hayli zordur. İşte teknoloji uzmanları son yıllarda bu alana yönelmiştir.

Bilim dünyasında son günlerde heyecan verici bir buluş konuşulmaya başlanmıştır. Lamba gibi ışık saçan bitkiler üretilmiştir. Bu bitkiler ilk olarak masa lambası amacıyla kullanılabilecektir. Daha geniş kapsamlı bakıldığında ise akıllara durgunluk veren tasarruf bilançosu ortaya çıkmaktadır. Mesela bu bitkilerden, ilerleyen yıllarda büyük ağaçlar yapılabilir. Sokaklarda bulunan elektrik direklerinin yerini ağaçlar alabilir. Ya da en basitinden otoyol kenarlarında bulunan elektrik direkleri yerine bu bitkiler kullanılabilir.

Bitki Yapraklarına Nano Parçacık Yerleştirildi

Çalışmanın temeli ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nde atılmıştır. Bilim insanları bitki yapraklarına nano parçacık yerleştirerek, bu bitkinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. çalışmanın ilerlemesi sonucunda geleneksel ışıklandırma sistemleri toptan bir değişime uğrayabilecek. Şimdilik bu buluşu yalnızca masanızın üzerinde prize takmaya geek kalmadan çalışan masa lambası olarak değerlendirebilirsiniz.

Araştırma sonuçlarında bitkinin ışık saçması için ateş böceklerinin parlamasına yardımcı olan partikül kullanıldığını ifade edilmiştir. Yüksek basınca tabii tutulan bitki dört saat ışık saçmıştır. Benzer çalışmalar daha öncede yapılmış ancak sonuç alınamamıştır. Bu çalışmanın büyük adımların öncüsü olması beklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here