Online Radyo Nasıl Kurulur İşte Detaylar

0

Online radyo ülkemizde hem maliyeti ucuz hem de doğru şekilde yapıldığı takdirde sahiplerinin iyi gelir elde etmesini sağlayan bir sistemdir. Dileyen kişiler kendi evlerinde online radyo kurarak sevdikleri müzikleri tüm dünyaya dinletme fırsatına sahip olabilirler.

Online Radyo Kurulumu İçin Gerekenler

Online radyo kurabilmek için internet bağlantısı, Winamp’ın 2.78 ya da 5.04 versiyonlu modeli, Nullsoft Shoutcast Server ve bir de Winamp eklentisi gerekmektedir.

Online Radyo Nasıl Kurulur?

Öncelikle bilgisayara Winamp’ın kurulumu gerçekleştirildikten sonra Winamp’ın bir eklentisi olan DSP Plugin yüklenmelidir. Plugin’in yüklenmesinin ardından Nullsoft Shoutcast Server’de bilgisayara transfer edilmelidir. Üç uygulamada tam anlamı ile bilgisayara yüklendikten sonra Winamp’a açılarak menülerden Options seçilmeli ve akabinde Preferences’e tıklanmalıdır. Burada Plug-ins bölümünün olduğu alanda DSP/Effect seçeneği seçilmelidir. Bu eklentiyi etkinleştirmek için None yazan satırın bir alt kısmında bulunan yere tıklayıp yeni bir pencere açılmalı ve burada çeşitli ayarlar yapılmalıdır.

Yapılması Gereken Ayarlar

Main bölümü başlangıçta düzenlenmesi gerekmeyen bir bölümdür bu nedenle bu kısım ilk aşamada geçilmelidir. Output kısmında Connection bölümünde yer alan Address kısmına localhost yazılmalı, Password kısmına isteğe göre bir şifre belirlenmeli ve Encoder’de 1 olarak seçilmelidir. Sonrasında kaydedilmelidir. Make this server public seçeneğinin onaylanması durumunda yayının herkese açık olarak verilmesi sağlanabilmektedir. Daha sonra yine ayarlarda Description’a yayının adı, URL’ye web sitesinin adresi girildikten sonra Enable title uptades seçeneği de işaretlenerek kaydedilmelidir. İsteğe göre eklenebilecek birkaç ayardan sonra ise ShoutCast DNAS uygulaması açılarak yayına başlanabilmesi mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here