Resmi İşlerde Yeminli Tercüme

0

Günümüzde artık pek çok işlem resmi çerçevede yapılmaktadır. Resmi işler için gerekli olan pek çok belgenin geçerliliğin olması için tercüme edilip noter tarafından onaylanması gerekir. Yeminli tercümanlar tarafından imzalanıp mührü basılan tercümelere yeminli tercüme denir. Yeminli tercümanlık yapan kişiler noterler tarafından yapılmaktadır. Bu işleri yapan tercümanların ilgili bölümleri okuyarak diploma alması gerekir. Diploması olan tercümanların ayrıca yemin ettirilerek yeminli tercüman unvanı alması gerekir.

Resmi işlemlerin geçerli sayılması için mutlaka yeminli tercümanlara resmi onay işlemlerinin yaptırılması gerekir. Bu işte ehil olmuş yeminli tercümanlar tarafından resmi belgeler tercüme edilir. Resmi belgelerin yeminli tercüme statüsünde yer alması için mutlaka yeminli tercümanların bu işte görev alması gerekir. Aksi takdirde resmi işlemler geçerliliğini yitirir.

Yeminli şekilde resmi evrakların geçerli olması için bazı şartlar gerekir. Bu şartlardan ilki belgelerin noter yeminli tercüman tarafınca tercüme işlemlerinin yapılmasıdır. Yeminli tercümanlar ise noterler tarafından belirlenir. Noter dışında yer alan tercümanların resmi olarak bu konuda izni yoktur. Tercüme edilen evrak çıktısı alındıktan sonra yeminli tercüman tarafından imzası atılarak kaşesi vurulur. Yeminli tercüman tarafından atılan imzanın ıslak olması, isim, soy isim, tarih, yer gibi daha pek çok bilginin olması gerekir. Tüm bu şartlar yerine getirildiği takdirde resmi evrakların yeminli tercüme kapsamında yer alması sağlanır. Aksi durumda evraklar resmi anlamda geçersiz sayılır.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Resmi işlemlerin geçerliliğin olması bakımında yeminli tercümelerin olması ve noter tarafından onayının verilmesi gerekir. Resmi olarak geçen bu belgelerin yeminli tercümanlar tarafından yapılması gerekir.

Yeminli tercümanlarca yapılan yeminli tercüme fiyatları hakkında tam olarak şu fiyata yapılır demek olmaz. Yeminli tercüme fiyatları konusunda değişiklik olabilir. Yeminli tercüme fiyatları çeşitli durumlara göre değişiklik gösterir. Tercümesi yapılacak olan belgeye göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Örneğin kimlik, pasaport gibi küçük belgeler daha az ücretlerde tercümeleri yapılırken bazı evraklar daha pahalı yapılabilmektedir.

Noter onayı yapılacak olan belgenin tercüme sayfasında yazıdaki yoğunluk ve yazıdaki karakterler fiyatlarda belirleyici olur. Daha çok sayfa ve karakter sayısında fiyatalar da o oranda artacaktır. Bu şekilde evrakların tercüme fiyatları buna göre hesaplanır. Ayrıca yazının karakteri dışında sayfa sayısı da fiyatı belirlemektedir. Bu bakımdan arkalı önlü sayfaların değerlendirilmesi fiyatı düşürmekte etkili olacaktır. Bu şekilde noter onay ücretleri çok daha hesaplı olabilecektir. Fiyatlar ayrıca noterden notere de değişiklik gösterebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak tercüme işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Yeminli Tercümelerin Yeminli Tercümanlar Tarafından Yaptırılmasının Gerekliliği

Resmi işlemler için gerekli olan yeminli tercümelerin yeminli tercümanlarca yaptırılması gereklidir. Artık günümüzde pek çok işler resmi anlamda kimlik kazanmaktadır. Resmi olarak bu işlerin onay alması için resmi olarak bazı belgelerce kanıtlanması gerekir. Bu şekilde bir belgenin resmi olarak kimlik kazanması içinse belgenin yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi ve noter tarafından da onaylanması gerekir.

Tercüme işlemlerinin geçerli olması ve resmi belgelerin geçerli sayılabilmesi için mutlaka yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilip sonrası noter tarafından onaylanması gerekir. Aksi durumda belgelerin geçerli olması beklenemez. Yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilen belgeler resmi anlamda geçerli sayılır.

İstediğiniz herhangi bir resmi belgenin geçerli olması için yapmanız gereken yeminli tercüme bürosuna gidip başvuruda bulunmaktır. Başvuruda bulunduktan sonra tercüme işlemlerinizi yeminli tercümana tercüme ettirdikten sonra onayı da yeminli tercüme büroları tarafından yapılır ve noterli olarak tasdik edilir. Bu şekilde istediğiniz resmi evrakları yeminli olarak tercüme ettirip onayını yaptırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/yeminli-tercume

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here