Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Çalışır?

0

Sanal gerçeklik gözlüğü denilen gözlükler, VR gözlükler olarak bilinmektedir. Son dönemlerde çok sık kullanılan ve kullanıcıları tarafından çok sevilen VR gözlüklerin çalışma prensiplerini oldukça ilginçtir. Sanal gerçeklik gözlüklerinin faydalarını da es geçmemek gerekiyor. Bu gözlükler, çeşitli TV modelleriyle, bilgisayar ve telefonlarla daha gerçekçi ekran görüntüsüne ulaşmak için tasarlanmıştır. Sanal gözlükler, ekranı iki parçaya bölüp gözümüzdeki gibi farklı açılarla beynin görüntüyü 3D olarak algılamasını sağlıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Çalışma Mantığı

Gözlük için genel olarak üç parçadan oluşuyor denebilir. Kutu kısmı gözlüğü kafaya sabitlemeye yaramaktadır. Bu gözlüklerde iki tarafı dışbükey, bikonveks mercek kullanılmaktadır. İnsan gözünün 10 cm olduğu kabul edilirse gözlükle telefon arasındaki mesafe kısa olacağı için mercek yardımı şarttır. Son olarak tuş yani gördüğünüz görselleri ya da diğer objeleri, seçebilmeye yaramaktadır. Bazı uygulamalarda bakış süresi ile seçim yapma imkânı bulunmaktadır.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Taktıktan Sonra Neler Oluyor?

360 derece çekim yapabilen kameralarla çekişmiş videoları izlerken sanal gerçeklik gözlüğü izlerken kafanızı çevirerek neler olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Yine aynı özellikte yani 360 derece çekilmiş fotoğraflar ile o anda oradaymış gibi çevreyi incelemeniz mümkün. Bu gözlükler sayesinde oyunları tamamen farklı bir boyutta oynayabilirsiniz. Bu şekilde oyun oynarken kendinizi oyunun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Bu deneyimi yaşamak için çok pahallı markaların sanal gözlüklerinden alabileceğiniz gibi kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü de yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here