Solar Enerji Nedir

0

Kelime anlamı olarak güneşten yayılan enerjiyi ifade eden solar, son dönemde popüler olan bir kavram haline gelmiştir. Ancak aslında solar enerji ve güneş enerjisi aynı şeydir. Dünya yüzeyine metrekare başına yaklaşık olarak 1400 watt olarak düşen solar enerji, elektrik enerjisi ve termal enerji üretmek için kullanılabilmektedir.

Solar Enerji Sistemi

Güneşin sonsuz bir enerji kaynağı olması solar enerjinin çok daha verimli ve kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Bu enerjiyi kullanabilmek için de solar enerji sistemi kurulması gerekmektedir. Bu sistemler istek ve ihtiyaçlara bağlı olarak şekillenmektedir. Örneğin bir ev için kullanılacak solar enerji sistemi ile büyük bir iş yeri için kullanılacak solar enerji sistemi bazı farklılıklar gösterecektir. Bu noktada alanın büyüklüğü en önemli koşuldur. Peki, solar enerji termal ve elektrik enerjisi üretiminde nasıl kullanılmaktadır?

Solar Enerji Sistemleri İle Termal Enerji Üretimi

Termal enerji üretimi için kullanılan solar enerji sistemleri, su ısıtma hususunda son derece avantajlı bir kullanım sağlamaktadır. Genel olarak sıcak iklime sahip olan noktalarda tercih edilen solar sistemler sayesinde sıcak su ihtiyacı oldukça zahmetsiz bir şekilde karşılanabilmektedir.

Termal enerji üretiminde solar sistemlerin kullanılması bir ana mantığa dayanmaktadır: enerji kaybolmaz, sadece form değiştirir. Güneşten gelen enerjiyi depolamayı sağlayan solar enerji sistemleri, ısınma sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Günümüzde bu sistem özellikle inşaat sektöründe ciddi anlamda yaygınlaşmaktadır.

Solar Enerji Sistemleri İle Elektrik Üretimi

Solar enerji sistemleri ile elektrik üretimi bir nevi buhar üretimine dayanmaktadır. Bu işlemi termik santralin çalışma prensibi ile eşleştirmek mümkündür. Solar sistemler sayesinde buhar üretilmekte ve üretilen bu kızgın buhar da türbinleri döndürmekte ve sonuç olarak elektrik elde edilmektedir.

Günümüzde ısıtmanın yanı sıra elektrik üretimi için de ciddi anlamda kullanılmakta olan solar enerji sistemleri, kullanıldıkları mekanlarda akla gelebilecek her elektronik cihazın elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bununla birlikte uzun ömürlü bir kullanım sunduğu için son derece kullanışlı bir sistem olarak nitelendirilebilir.  Bu enerjinin daha sonra kullanılmak için depolamakta jel aküler ile mümkündür.

Solar Enerji Sistemleri Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solar enerji sistemi seçiminde elbette ilk olarak ihtiyaca bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Sistemin kullanılacağı mekandaki elektrik ihtiyacının önceden saptanması doğru sistemi seçmek için oldukça gereklidir. Bunun yanı sıra enerjinin depolanmasını ve sistemin kendi kendini şarj etmesini sağlayacak olan akü de titiz bir şekilde seçilmelidir.

Solar enerji sistemi için seçilen akünün doğru voltajda kullanılması da son derece önemlidir. Yanlış voltajda kullanılan akülerin ömrünün kısa olacağını söylemek mümkündür. Ayrıca kullanım boyunca akü bakımının da titiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm bunlar akünün kullanım ömrünü ciddi anlamda artırabilir.

Solar Enerji Sistemi Maliyeti

Günümüzde solar enerji sistemlerinin son derece çeşitli olduğunu söylemek mümkündür. Bu çeşitliliğin fiyatlar hususunda da çeşitliliğe neden olacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Bu noktada yine maliyetlerin ihtiyaca göre şekilleneceğinden bahsedebiliriz. Ancak kaliteli bir solar enerji sistemi için başlangıç maliyetinin biraz fazla olduğunu da belirtmekte fayda var.

Söz konusu maliyetler içerisinde güneş panellerin, akülerin, inventer yani dönüştürücülerin maliyeti ve servis bedelleri yer almaktadır. Başlangıçta ödenecek miktar biraz fazla olsa bile bu sistemlerin uzun yıllar boyunca hizmet vereceğini düşünecek olursak miktarın pek bir önemi olmadığını da söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here