Son Teknoloji Üç Boyutlu Yazıcılar İle Organ Yapımı Mümkün Olacak 

0

Teknolojinin son geldiği noktada artık neredeyse her şeyi yapmak mümkün. Teknolojinin birden bire büyümesiyle birlikte pek çok teknolojiye yeni adapte olmaya çalışırken İsveçli üç boyutlu yazıcı şirketi olan Cellink’ten organ yapımı projesi ile ilgi açıklama gelince bir anda teknoloji gündeminde üst sıralarda yerini aldı.

Son yıllarda gelişen üç boyutlu yazıcılar ile birçok küçük eşya ve malzeme yapılabiliyordu. Artık bu yazıcılar ile organ yapmak da mümkün olacak. Bu son teknoloji projesinde yazıcının düğmesine basıldığı andan itibaren yazıcı insan burnu ortaya çıkaracak.

Tüm bunlar bir fantastik bilim kurgu filmi senaryosu gibi kulağa gelse de bir İsveç firması olan Cellink adlı bu üç boyutlu yazıcı firmasının Yönetim Kurulu başkanlığında görev yapan Eric Gatenholm, üç boyutlu yazıcının düğmesine basılmasıyla insan burnunu ortaya çıkarabileceklerini fakat projenin hale yapım aşamasında olduğunu belirtti.

Dikiş makinasında, nakış yapar gibi bu üç boyutlu yazıcılarda 30 dakikalık işlem ile biyolojik mürekkep sayesinde insan burnu yapımı gerçekleşmiş olacak. İlerde kan dolaşımını etkileyen organlarında yapımının mümkün olduğunu açıklayan Gatenholm, şuanda üretilen organların ilaç testlerinde kullanıldığını belirtti.

20 yıl içerisinde bu üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile birlikte kan dolaşımına uygun organlarında yapımının mümkün olduğu ve ilerde bu organların, organ bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Eğer bu proje hayata geçirilirse hem sağlık alanında hem de teknoloji alanında en büyük adımlardan biri atılmış olacak.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here