VPN Hızı Nasıl Arttırılır

0

VPN hızını artırmanın yollarından önce VPN nedir buna bir bakalım. VPN İngilizce’de Virtual Private Network olarak yazılmakta, dilimizde ise Sanal Özel Ağ sistemi olarak bilinmektedir. VPN ile internet ağlarına uzaktan erişim sağlanmaktadır. Bu yöntemle bir ağa gerçekten bağlıymışız gibi internete girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bunu yaparken de karşılaşılan bir engel ya da kısıtlamayı bertaraf etmiş olursunuz. VPN’i kullanarak başka ülkelerde yer alan sunucular üzerinden kendi sanal özel ağınızı oluşturabilir ayrıca bunu sizler için yapan bazı uygulamaları da kullanarak aynı faydayı elde edebilirsiniz.

VPN uygulamaları ve programlarını kullanırken kullanıcıların en önemli sorunu olarak karşımıza “hız” çıkmaktadır. Ama hiç dert etmenize gerek yok, birazdan sayacağımız dört yöntemden birini kullanarak VPN hızınızı artırabilmeniz mümkün durumdadır.

İlk yöntem olarak kullandığınız Modem’inize VPN kurmaktan kaçınmalısınız. Kurduğunuz takdirde modeme bağlanan diğer cihazlar da sizinle birlikte modem üzerinden VPN bağlantısı kuracaktır. Bu durum da hızını aşağıya çekecektir.

İkinci yöntem, kendinize en yakın sunucuyu seçmek olacaktır. Bunun için ülkenize en yakın VPN ağına bağlanmanız gerekmektedir. Mesafe ne kadar uzun ve fazla olursa VPN hızı o kadar düşecektir.

Üçüncü yöntem olarak, şifreleme seviyesini düşürmeniz gerekmektedir. VPN servisleri, kullanıcıların bağlantılar yapmasını sağlarken sunucular arasındaki veri trafiğini şifrelemektedir. Böylece VPN kullanan kişilerin ziyaret ettikleri siteler, yapılan mesajlaşmalar ve şifreleri, sunuculara kayıt edilmemektedir. Böyle durumlarda şayet kullanılan şifrelemeler çok güçlüyse, internet hızınız olumsuz etkilenebilir. Bundan dolayı şifreleme seviyesini düşürürseniz VPN hızınızın artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Son olarak, TCP protokolü yerine UDP protokolü kullanmanızdır. Zira TCP/IP’de bağlantının kurulup kurulmadığını çok sıklıkla kontrol edilir fakat UDP/IP’de verinin ulaşıp ulaşmadığı kontrolü sadece en başta yapılır daha sonra yapılmaz. Bu yüzden kullandığınız VPN programı size seçenek sunuyorsa UDP’yi seçmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here