WannaCry Virüsünden Korunma Yolları Neler?

0

Özellikle son günlerde oldukça fazla tehlike yaratan WannaCry virüsü birçok kişinin rahatsız olmasına sebep olmakta. WannaCry virüsü şimdiye kadar 150 kadar ülkede baş göstermiştir ve Türkiye’de bu ülkeler arasında. Bu virüs genellikle kurumlara yöneliktir ve bu virüsten en çok zarar gören ülke olarak Rusya bilinmektedir. Rusya’nın bilgileri Ukrayna’ya aktarılmıştır.  Diğer bir zarar gören ülke ise, İngiltere’dir. Web koruması son derece güçlü olan Türkiye şuanda fazla bir zarar görmemiştir fakat dikkat edilmezse, Türkiye de, zarar gören ülkeler arasına girebilir.

WannaCry virüsü saldırı genellikle maillere yöneltilen epostalar yoluyla gönderilmektedir. Maillere gelen e-postalar da yüklü miktarda fatura borcu görünmektedir. Bu maillere girmeniz taktirde bilgisayarınız virüse bulaşıyor ve ekranınıza gelen yazıda size belirli bir miktarda ödenmesi gereken para gösterilmekte. Bu parayı ödememeniz taktirde bilgisayarınızın açılmayacağı bilgisi yer almakta.

Bu virüsten korunma yollarını Microsoft açıklamasında bildirmiştir.

Öncelikle bilgisayarınızda olan bütün bilgilerinizi yedekleyin. Bu sayede bilgisayarınızı saldırı anında yedekleyebilirsiniz.

Windows’un son sürümünü kullanın. Çünkü Windows sürümleri yenilendikçe güvenlik artmaktadır ve bu sayede bilgisayarınızın virüse kapılma riski azalmaktadır.

Şüpheli olarak gördüğünüz mailleri açmayın. Derhal yetkili birimlere müracaat edin ve bildirin.

Virüs sizden her ne kadar para isterse istesin ödeme yapmayın. Bu ödemeyi yaptığınız taktirde kötü amaçlı kişiler cesaretlenerek bilgisayarınızı tekrar ele geçirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here