Windows 10’da Cortana Nasıl Kapatılır!

0

Windows 10 işletim sistemi ile gelen Cortana’nın nasıl devre dışı bırakılacağını bugün sizlere bir rehber eşliğinde yardımcı olacağız.

Çoğu kullanıcı Cortana’yı web üzerinde pratik arama yapmak, bildirimde bulunmak ve takvim hatırlatma özellikleriyle kullanmayı tercih etmekte. Oldukça pratik bir kullanım sunan Cortana için bazı kullanıcılar ise maalesef bu özelliği güvensiz bulmakta. Eğer sizlerde Cortana’yı istemiyor ve sistem üzerinden devre dışı bırakmak istiyorsanız çok basit bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

Cortana Casus Yazılım Söylentileri!

Güvenlik konusunda uzmanlık yapmış kullanıcılar tarafından gelen iddiaların büyük çoğunluğu Cortana’nın kullanıcılar hakkında, bilgisayarlarda programların yerini öğrenmesi bilgileri toplaması ve en son ise Microsoft başta olarak bir çok hizmet ile paylaştığı iddia ediliyor. Windows 10’un yıldönümünde getirdiği güncellemeden önce çok basit bir şekilde Cortana’yı devre dışı bırakmak mümkündü. Ancak güncellemeden sonra bu işlem biraz daha karışık bir hale geldi. Microsoft Cortana için ciddi geliştirmeler yaptığı için kaldırma sırasında zorluk çeken kullanıcıların olduğu görülüyor.

Ancak biz Cortana’yı Window 10 Pro ve Home’da kapatan bir basit yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Yıl dönümü güncellemesinden önce kapatanların yinede bu yöntemi uygulamalarında fayda var. İlk olarak kayıt defterini kullanmak zorundayız. Bu bakımdan yede kalmanızda fayda var.

Windows 10’da Cortana Kapatma Adımları

  1. Regedit’i açıyoruz.
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search bu sekmeye geliyoruz.
  3. Sağ alanda yer alan herhangi bir yere sağ tıklayın ve yeni> değer adımlarını takip ederek “Windows Search” adında bir yeni klasör açın.
  4. Yeni klasörün adını “Windows Search” olarak adlandırdığınıza emin olunuz.
  5. Tekrar sağ alanda sağ tıklayarak yeni > DWORD (32-bit) seçeneği ile yeni değer oluşturun.
  6. Yeni oluşturduğunuz değerin adını “AllowCortana” olarak yazın ve üzerine tıklayarak değerini ise 0 yapın.
  7. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here