Yahoo Messenger Kapatma Kararı Aldı

0

Yahoo’da küçülme hamleleri devam ediyor. 20 yıldır hizmet veren Yahoo Messenger servisinden 17 Temmuz 2018 itibariyle desteği çekilecek. Kullanıcıları konuşma arşivlerini 5 ay içerisinde edinebilecekler.

Whatsapp ve Facebook Messenger akıllı telefonların %90’ında kullanılıyor. Yahoo Messenger mobil cihazlara sunulmuş olmasına rağmen önceki ivmesini yakalayamadı ve günden güne kullanıcı kaybetti. Yahoo, kapatılan servisinin yerine yakın zamanda yeni bir hizmet sunmayacağını da duyurdu. Böylece sohbet uygulamaları arasından tamamen çekilecek. Duyurudan sonra Yahoo hisseleri 54.78’den 54.30’lara gerileyerek %1’lik bir düşüş yaşadı.

Konuşma arşivini indirmek isteyenler Kasım 2018’e dek Yahoo hesaplarına giriş yaparak Messenger konuşmalarına ulaşabilecekler. Kasım 2018’den sonra bu kayıtlar tamamen silinecek. Kullanıcılar diğer servislerden (Yahoo Mail, Fantasy vb.) eskisi gibi yararlanmaya devam edebilecekler.

1994 yılında kurulan Yahoo şirketi dünyada pek çok ilki gerçekleştirdi. ICQ ve MSN ile rekabet eden Yahoo Messenger 1998 yılında hizmete girdi. 2008’e dek sohbet hizmeti kullananların %23’ü tarafından tercih ediliyordu. Ancak zamanla gelişen alternatiflerine yenik düştü.

Yahoo Messenger Ne Özellikler Sunuyordu?

20 yıllık bir geçmişe sahip olması Yahoo Messenger’ın avantajı değil, dezavantajıydı. Yeni cihaz ve işletim sistemlerine optimizasyonu sağlanmasına rağmen rakiplerindeki birçok özellik Yahoo Messenger’da bulunmuyordu.

Gizliliğe önem veren kullanıcılar uçtan uca şifreleme fonksiyonu olan Whatsapp ve Telegram gibi uygulamaları tercih ediyor. Yahoo Messenger uçtan uca şifrelemeyi rakiplerinden çok sonra, 2016 yılında sundu. Ayrıca medya gönderimi, grup sohbetleri, sesli ve görüntülü görüşme gibi fonksiyonların mobil cihazlara optimize edilmesi hem geç, hem de eksik yapıldı. Tüm eksiklikler zamanla tamamlanmış olsa da kullanıcılar çoktan diğer uygulamalara geçiş yapmıştı.

Yahoo Messenger bize gösteriyor ki ana hizmeti arama motoru servisi olan şirketlerin sohbet uygulamaları tercih edilmiyor. Buna bir örnek de Google’ın Hangouts uygulaması. Hangouts uygulaması halen hizmette olmasına rağmen çok düşük bir kullanım oranına sahip. Diğer taraftan Microsoft’un sunduğu Skype da sadece belli çevrelerce tercih ediliyor ve mobildeki kullanımı bilgisayara göre çok daha düşük.

Yahoo Messenger servisini kullananlar 17 Temmuz itibariyle uygulamaya giriş yapamayacaklar, 6 ay içinde tüm konuşma arşivlerini Yahoo web sitesinden indirebilirler ancak bu işlemi servis kapanmadan uygulama üzerinden yapmalarını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here